System kaucyjny

System kaucyjny

Czym jest system kaucyjny?

System kaucyjny to sposób, w jaki możemy zwracać opakowania po zakupionych napojach, aby były ponownie użyte lub poddane recyklingowi. W zamian za zwrot opakowania otrzymujemy z powrotem kaucję, którą zapłaciliśmy przy zakupie.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce jest krokiem w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska, który przyniesie korzyści zarówno dla ekosystemu, jak i społeczeństwa.

  • Kupujesz napój w opakowaniu objętym systemem kaucyjnym i płacisz dodatkową kaucję.

    Kupujesz napój w opakowaniu objętym systemem kaucyjnym i płacisz dodatkową kaucję.

  • Spożywasz napój tak jak zwykle.

    Spożywasz napój tak jak zwykle.

  • Po wypiciu produktu zwracasz puste niezgniecione opakowanie z etykietą do punktu zwrotu (np. sklep, automat).

    Po wypiciu produktu zwracasz puste niezgniecione opakowanie z etykietą do punktu zwrotu (np. sklep, automat).

  • Otrzymujesz z powrotem kaucję, którą zapłaciłeś przy zakupie.

    Otrzymujesz z powrotem kaucję, którą zapłaciłeś przy zakupie.

Dlaczego System Kaucyjny jest wprowadzany w Polsce?

Ochrona Środowiska

Ochrona Środowiska

Ochrona Środowiska

Głównym celem wprowadzenie systemu kaucyjnego jest odpowiednia i efektywna zbiórka opakowań po napojach w celu możliwości ich ponownego użycia lub wyprodukowania z nich nowych opakowań. Dodatkowo system kaucyjny ma zachęcić klientów do korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.

Recykling

Recykling

Recykling

System kaucyjny wspiera recykling, ponieważ w wyniku selektywnego zbierania opakowań w łatwy sposób mogą być one przetworzone i wykorzystane do produkcji nowych opakowań. W wyniku takich działań zmniejszymy zużycie surowców pierwotnych (głównie plastiku) do produkcji nowych opakowań.

Zgodność z Polityką UE

Zgodność z Polityką UE

Zgodność z Polityką UE

Wprowadzenie systemu kaucyjnego jest również odpowiedzią na unijne dyrektywy dotyczące gospodarki odpadami i opakowaniami, które nakładają na kraje członkowskie obowiązki w zakresie zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz ich ponownego użycia.

Dlaczego warto korzystać z systemu kaucyjnego?

 

  • Zwracając opakowania, odzyskujesz pieniądze.

  • Pomagasz zmniejszyć ilość odpadów, chronisz przyrodę i przyczyniasz się do poprawnego recyklingu opakowań.

  • Punkty zwrotu są dostępne w wielu miejscach, a proces jest prosty.

Co Polacy wiedzą nt systemu kaucyjnego?

System kaucyjny jest dobrze znany starszemu pokoleniu, które kojarzy go głównie ze zwrotem butelek szklanych. Od 2025 roku będzie jednak obejmował on również plastikowe butelki PET oraz metalowe puszki, co dla znacznej części konsumentów okazało się być zaskoczeniem. Żeby sprawdzić stan wiedzy i gotowość Polaków na zmiany systemowe, Carrefour Polska wraz z agencją SW Research przeprowadził badanie* na temat oczekiwań i potrzeb konsumentów w zakresie postępowania z odpadami opakowaniowymi.

  • Polaków deklaruje, że segreguje odpady, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej i gotowości do podejmowania dodatkowych działań na rzecz ochrony środowiska

    Polaków deklaruje, że segreguje odpady, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej i gotowości do podejmowania dodatkowych działań na rzecz ochrony środowiska

  • z nas uważa, że wprowadzenie systemu kaucyjnego przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce.

    z nas uważa, że wprowadzenie systemu kaucyjnego przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce.

  • respondentów jako kluczowy czynnik, który przemawia za korzystaniem z systemu kaucyjnego wskazało długie godziny otwarcia punktów zwrotu, co ułatwia oddawanie opakowań w dogodnym czasie.

    respondentów jako kluczowy czynnik, który przemawia za korzystaniem z systemu kaucyjnego wskazało długie godziny otwarcia punktów zwrotu, co ułatwia oddawanie opakowań w dogodnym czasie.

  • badanych chętniej skorzysta z systemu kaucyjnego w sytuacji, w której punkt zwrotu znajduje się nie dalej niż 5 kilometrów.

    badanych chętniej skorzysta z systemu kaucyjnego w sytuacji, w której punkt zwrotu znajduje się nie dalej niż 5 kilometrów.

  • respondentów obawia się wzrostu cen produktów w związku z wprowadzeniem systemu kaucyjnego.

    respondentów obawia się wzrostu cen produktów w związku z wprowadzeniem systemu kaucyjnego.

Aby ułatwić Polakom zapoznanie się z system kaucyjnym, Carrefour Polska wraz z partnerami: PolKą - Polską Kaucją, InPostem oraz Muszynianką, zainicjował w swoich sklepach w aglomeracji warszawskiej pierwszy w Polsce pilotaż systemu kaucyjnego, realizowany w wymiarze, w jakim zacznie on obowiązywać w naszym kraju od 2025 roku. W jego ramach Carrefour odpłatnie odbiera od konsumentów 3 frakcje opakowań, wykonanych z PETu, szkła oraz aluminium. Potrwa on do końca 2024 roku.

* Badanie wykonane metodą CAWI przez SW Research na próbie 1000 dorosłych Polaków, sierpień 2024 r.

Często zadawane pytania

  • W jaki sposób klient otrzyma zwrot kaucji?

    W sklepach zaopatrzonych w automaty klient otrzyma zwrot kaucji w formie bonu drukowanego przez butelkomaty, który będzie mógł wymienić na gotówkę lub zapłacić za nim za swoje zakupy w danej sieci handlowej. W sklepach prowadzących wyłącznie zbiórkę manualną, klient otrzyma zwrot kaucji w gotówce.
  • Ile wynosi kaucja za opakowania?

    Zgodnie z aktualnymi przepisami wysokość kaucji wynosi 50 groszy na butelki PET do pojemności 3 litrów oraz puszki aluminiowe do pojemności 1 litra oraz 1 zł na butelki szklane.
  • Czy opakowania można zwracać w każdym sklepie, niezależnie od tego, gdzie zostało kupione?

    Opakowania można zwracać w dowolnym sklepie lub punkcie przyjmującym zwroty, niezależnie od miejsca zakupu napoju.
  • Czy opakowania muszą być czyste przed zwrotem?

    Opakowania powinny być opróżnione z zawartości, ale nie jest wymagane ich mycie przed zwrotem. W przypadku próby zwrotu opakowań zawierających resztki napojów do automatów, mogą one ich nie przyjąć ze względu na niezgodność wagi opakowania, a tym samym klient nie otrzyma na nie zwrotu kaucji.
  • Czy mogę oddać uszkodzone opakowanie?

    Zwracane opakowania powinny mieć zachowany swój kształt oraz czytelną etykietę.
  • Czy istnieje limit ilości opakowań, które mogę zwrócić jednorazowo?

    W systemie kaucyjnym nie obowiązuje ilościowy limity zwracanych opakowań. Klient może oddać dowolną ilość opakowań bez ograniczeń, o ile spełniają one warunki zwrotu.
  • Czy zmieni się sposób postępowania z odpadami opakowaniowymi?

    Tak, system kaucyjny wymaga zmiany dotychczasowego przyzwyczajenia, polegającego na zgniataniu opakowań. Teraz butelki i puszki należy oddawać niezgniecione, czyste i z czytelnym kodem kreskowym, aby otrzymać zwrot kaucji.
  • Czy pilotaż systemu kaucyjnego już się odbywa?

    Oficjalnie start systemu kaucyjnego został przewidziany w Polsce na 1 stycznia 2025 roku, jednak niektóre sieci, jak np. Carrefour Polska prowadzą już własne pilotaże systemu w swoich sklepach. Carrefour realizuje taki pilotaż w sklepach aglomeracji warszawskiej, w której odpłatnie odbiera od klientów wszystkie 3 frakcje opakowań: butelki PET, puszki aluminiowe oraz szklane butelki zwrotne.
  • Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie systemu kaucyjnego?

    Główną korzyścią z wprowadzenia systemu kaucyjnego jest poprawa skuteczności recyklingu i ponownego wykorzystania opakowań po napojach, co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. System kaucyjny jest również narzędziem do zwiększenia poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych o czym zadecydowały kraje członkowskie Unii Europejskiej.
  • Czy wprowadzenie systemu kaucyjnego oznacza, że nie muszę już segregować opakowań po napojach?

    Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie eliminuje konieczności segregacji odpadów, ale zmienia sposób postępowania z określonymi opakowaniami po napojach. Nadal ważna jest segregacja innych typów odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Czy system kaucyjny wpłynie na ceny napojów?

    W ramach systemu kaucyjnego do ceny napojów doliczana jest kaucja, którą klient odzyskuje przy zwrocie opakowania. Oznacza to, że początkowy koszt zakupu może być wyższy, jednak po zwrocie opakowania klient odzyskuje kaucję, co neutralizuje wpływ na cenę końcową.
  • Co się stanie, jeśli nie zwrócę opakowania?

    Jeśli klient nie zwróci opakowania, traci uiszczoną przy zakupie kaucję.
  • Jakie opakowania można zwracać?

    Punkty zbiórki przyjmują opakowania na napoje jednokrotnego użytku: butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, oznaczone na etykiecie znakiem kaucji. Opakowania spełniające definicję tylko częściowo i nie posiadają poniższego oznaczenia - nie uczestniczą w systemie kaucyjnym i nie przysługuje za nie zwrot kaucji.
  • Gdzie mogę zrealizować bon poświadczający przysługujący mi zwrot kaucji?

    Bon musi być zrealizowany w sklepie w którym został wydany.
  • Czy w przypadku zbiórki manualnej opakowanie może być zgniecione, jeśli jest czytelna etykieta i widać oznaczenie kaucyjne?

    Aby otrzymać zwrot kaucji, opakowanie musi być niezgniecione niezależnie od prowadzonego przez dany sklep systemu zbiórki ze względu na wymogi po stronie operatorów, którzy tworzą system kaucyjny w Polsce. Opakowania takie trafiają do tzw. Centrum Liczenia, gdzie wszystkie muszą zostać poprawnie zidentyfikowane by mieć szansę wrócić do obiegu jako zupełnie nowe produkty i ograniczyć liczbę odpadów.